Afro dance Festival Afro Revolution

13423767_1096629147046869_276721658034503238_n

Afro dance to taniec o wielu odmianach i stylach, mający bogatą i globalną historię. W zależności od położenia geograficznego i czasu, taniec afrykański przybierał i przebiera zróżnicowane formy. Afro dance nadał początek wielu wielu innym odmianom tańca.

Festiwal Afroar15_05_fb Revolution ma na celu pokazanie różnorodności rytmów i kroków afrykańskich. Naszym zadaniem jest zobrazowanie procesu łączenia styli i zmian zachodzących w tańcu i ruchu ciała bazując nieprzerwania na podstawowych formach tańca czyli Afro.

Festival jest wydarzeniem o międzynarodowym zasięgu, mającym na celu promowanie i szerzenie kultury afrykańskiej Europie i przede wszystkim w Polsce. Afro Revolution to ambitny projekt kulturalny, który ma na celu szerzenie wiedzy i pasji do tańca i różnorodnej kultury Afryki.

Afro revolution to międzynarodowy festiwal tańców afrykańskich odbywający się w Warszawie. Pierwsza edycja miała miejsce w 2011 roku i odbyła się pod hasłem Afro Explosion – AfroRevolusion2 copyWytańczyć Afrykę. W 2012 roku festiwal przedstawiał konfrontacje stylów afro i popularnego dancehall’u. Zajęcia prowadzili m.in. Sara Galan, Mohamed Kouyate, Ola Szlaga, Dunia Pacheco, Guyguy Ndakiza. W 2013 roku program skupiał się wyłącznie na afro dance, jednakże pokazywał różnice między współczesnym house Pantsula z RPA i tradycyjnymi formami tańca z Afryki Zachodniej z muzyką na żywo. Gościliśmy wówczas wybitnych tancerzy z RPA Real Action Pantsula. Mohamed Kouate i Andy Camara z Gwinei poprowadzili inspirujące warsztaty West African Dance z muzyką na żywo. Gaspard Conde poprowadził warsztaty bębniarskie. W 2014 festiwal odbył się pod hasłem “Back to the Roots – find your New Inspiration”. Tym razem tradycyjne Afro dance zmierzyło się ze światem Hip-Hop. Inspirujące warsztaty taneczne poprowadzili Niki ze Szwecji i członkowie zespołu Art. Gibami w składzie Aminata Toure, Aboubacar Sylla, Bijou Camara. Warsztaty bębniarskie poprowadził Gaspard Conde, Mackan Sylla, Daouda Camara. Uczestnicy warsztatów tańczyli przy akompaniamencie gwinejskich bębniarzy i balafonisty Younoussa Sylla. W 2015 roku jako pierwsi w Polsce pokazaliśmy taniec sabar z Senegalu. Odbyły się również warsztaty gry na bębnach sabar. Senegalscy artyści w osobach Diene Sagna, Amadou Fola, Ablaye Badji dali świetny pokaz ognistego sabaru. Oprócz tego w programie pojawili się taneczni leaderzy współczesnego afro tj TagoTime (Ghana) z azonto i Bissy Akezizi (Wybrzeże Kości Słoniowej) z coupe decale.

Filmy z poprzednich festiwali i kilka relacji zdjęciowych

Afro Revolution 2015

Afro Revolution 2014

Afro Revolution 2013

https://www.youtube.com/watch?v=N5ZB2QvbkLU

https://www.youtube.com/watch?v=oqyj8A1HTus

Afro Revolution 2012

https://www.youtube.com/watch?v=c_5ChYfuEic
https://www.youtube.com/watch?v=7c6h4v5ShJo