Afro dance Festival „Afro Revolution”

Czym byl Afro Revolution – Afro dance festival?

Afro Revolution byl corocznym międzynarodowym festiwalem tańców afrykańskich, odbywającym się w Warszawie w latach 2010-2017 roku. Pomysłodawcą projektu byla Anna Zakrzewska. Afro Revolution to projekt prezentujący różnorodność styli i technik tanecznych z Afryki. Przedstawia on różne tradycje i kultury tańca w różnych regionach Afryki. Podczas Festiwalu odbywają się warsztaty tańca i lekcje gry na bębnach z wykwalifikowaną międzynarodową kadrą taneczną i mistrzami baletów afrykańskich. Dzięki warsztatom uczestnicy poznają historię tańca, kulturę i różnorodność technik wywodzących się z wielu regionów Afryki. Oprócz zajęć, uczestnicy festiwalu biorą udział w imprezach tanecznych i koncertach organizowanych  w ramach wydarzenia.

Pierwsza odsłona Festiwalu odbywała się pod nazwą Afro Explosion – Wytańczyć Afrykę. Miała miejsce we wrześniu 2011 roku. Silna potrzeba nauki nieznanych jeszcze wtedy w Polsce tańców afrykańskich zrodziła ideę seminarium tanecznego z instruktorami wysokiej klasy, którzy jednocześnie reprezentują kulturę tańca, z której się wywodzą. W 2011 na warsztaty do Warszawy przelecieli z Francji dwaj artyści z Konga Les Heritier du Tron. W 2012 roku gościliśmy już Sarę Galan ze Szwecji, El Chippeur z Wybrzeża Kości Słoniowej i Mohamed Kouyate w Gwinei. W 2013 Festiwal gościliśmy fenomenalnych tancerzy z Afryki Południowej zespół  Real Action Pantsula, którzy wykonują street dance ze swojego kraju – styl Pantsula. Byli oni pierwsi raz w Polsce, a nasza fundacja jako pierwsza w Polsce zaprezentowała styl tańca Pantsula na bardzo wysokim poziomie. Patronat nad warsztatami objęła Ambasada Republiki Południowej Afryki, która przejęła część kosztów pobytu artystów. Oprócz artystów z RPA Fundacja zaprosiła artystów Mohamed Kouyate z Gwinei z Baletu Soleil d’Afrique i tancerze El Chippeur z Wybrzeża Kości Słoniowej. Ponadto warsztaty prowadzili Zuzanna Borucka z programem afrobeat z Nigerii, Manuela Marsal Cabitango z programem afro-house z Angoli, Facinet Andy Camara Gwinejczyk mieszkający już w Polsce i Wiola Wojciechowska z programem tańców tradycyjnych Afryki Zachodniej. Podczas wieczornej gali wystąpili artyści tancerze prowadzący warsztaty jak również zagrali koncert Mohamed „Gaspard” Conde, Facinet Andy Camara, Buba Kuyateh, Mohamed Mbow i Łukasz Sabat.

Czwarta edycja Festiwalu Afro Revolution zawierała program tańców afrykańskich i hip-hop. Była to wyjątkowa fuzję kultur ulicznych z Afryki i NYC. Program festiwalu obejmował koncerty zespołu Art Gibami w Opolu podczas Drum Fest, w Ciechocinku w Teatrze Letnim i w Warszawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym . Oprócz koncertów odbyły się warsztaty tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej z Aminata Toure i Aboubacar Sylla, warsztaty coupe decale z Diaka Camara, warsztaty hip-hop z Nicki Tsappos, warsztaty azonto i afro beat z Kasią Jukowska, warsztaty bębniarskie z Mohamed Sylla, Daouda Camara i Mohamed Gaspard Conde. Tematem festiwalu Afro Revolution 2014 był „Back to Roots, find your New Inspirations”. Powrót do korzeni o odnalezienie swoich nowych inspiracji. W tym celu zaprosiliśmy jedną z czołowych światowej klasy tancerkę hip-hop Nicki Tsappos. Jej warsztaty przybliżyły uczestnikom możliwości ruchowe własnego ciała, w jaki sposób możemy wykorzystywać koordynacje i zmienną rytmikę do budowanie nieskończonych kombinacji tanecznych. Tancerze z gwinejskiego baletu uczyli tańca tradycyjnego afro dance, dzięki czemu uczestnicy mogli porównać techniki taneczne i znaleźć ich wspólne mianowniki.

W 2015 roku na 5 edycje zaprosiliśmy znakomitych tancerzy m.in z Wybrzeża Kości Słoniowej Brissy Akezizi, który poprowadził Coupe Decale i Dancehall, z Ghany Benjamina Tagoe, który nauczył nas Azonto i pokazał jak łączyć go z Dancehallem. Z tańców tradycyjnych pokazaliśmy West African Dance i Sabar w wykonaniu Amadou Fola i Diene Sagna. Nam jako pierwszym udało się pokazać prawdziwy sabar przy akompaniamencie bębnów na żywo. Uczestinicy warsztatów byli bardzo zadowoleni poznając zupełnie nową technikę sabar – dlatego obiecaliśmy sobie, że kolejna edycja poświęcona będzie głównie tańcom z Senegalu

W 2016 roku 6 edycje poświęciliśmy właśnie technice Sabar. Poznawaliśmy rytmy, kroki i kultrę wybranych aktów tańca. Sabar to przepiękny taniec afrykański z regionów Senegalu i Gambii, mało popularny w Polsce, ale cieszący się powodzenie w Zachodniej Europie i USA. Warsztaty poprowadził znakomity tancerz i choreograf Diene Sagna wraz z tancerką Helene Sagna. Do tancerzy dołączyli senegalska ekipa bębniarzy, która zagrała koncerty i pokazy w Warszawie. Powyższe zdjęcie relacjonuje imprezę w klubie Capitol w Warszawie.